Pampeliškový čaj pro zdraví a krásu
Pampelišky patří mezi nejrozšířenější květiny na lukách a rozhodně je nevnímáme jako nějakou vzácnost. Kdybychom uspořádali anketu o nejkrásnější a nejoblíbenější květinu, možná by se to v ní hemžilo samými růžemi, narcisy, tulipány, hyacinty, orchidejemi či gerberami, ale na pampelišku by si možná nikdo ani nevzpomněl. A je to škoda, protože právě pampelišky jsou nejen krásné, ale i velmi zdravé. Pampeliška je také unikátní rostlinou v tom smyslu, že po odkvětu vytvoří velice zvláštní útvar s mnoha padáčky, načež stačí do něho lehce zafoukat a z pampeliškového chuchvalce začnou poletovat vzduchem malí parašutisté se semeny, kteří rozmnožují pampelišky na lukách, v zahradách i v polích.
Ale vraťme se nyní ke zdravotním účinkům pampeliškového čaje. Připravuje se zejména z květů nebo z kořene a užívá se například při problémech s trávením. Látky obsažené v pampelišce posilují zejména játra, žaludek a ledviny, mají detoxikační účinky a jsou zároveň močopudné. Pampelišku také můžete užívat při oslabeném imunitním systému. Vysoký obsah hořčin v pampeliškovém čaji podporuje činnost žlučníku a proto je vhodné při potížích se žlučníkem nejprve zajít pro radu k lékaři. Někde se také můžete dočíst, že se pampeliškový odvar s úspěchem nasazuje při různých ekzémech a také u akné.
Zde je ovšem nutno podotknout, že pampeliškový čaj neřeší příčinu těchto uvedených potíží, je to pouze podpůrný léčebný či preventivní prostředek, a je třeba se současně zaměřit na správnou životosprávu, zejména na vliv stravy, míru stresu a vhodný pohyb. Každopádně můžete pampeliškovým čajem zpestřit váš pitný režim a také jej nabídnout návštěvě namísto alkoholického drinku, slazených limonád a dalších vysloveně nevhodných nápojů. Pampelišky nejsou návykové, neobsahují žádné toxické látky a je to jedna z nejbezpečnějších a nejlépe zdokumentovaných léčivek.