Ocel a železo
Každý má k tomuto tématu jiný vztah. Někdo ho rád nemá a nezajímá ho, jiný je zase v metalurgii jako doma. Ale zhruba každá třetí člověk alespoň ví, jaký je rozdíl mezi obyčejným železem a ocelí. Pokud to nevíte zrovna vy, nic si z toho nedělejte, nejste sami. Vy však máte proti dalším tu výhodu, že se to nyní dozvíte. A to stručně a jasně, bez nějakých zbytečných složitostí. Takže, železo se získává z rudy tavením. Tečka. Nic více a nic méně. Takto vzniká čisté železo, čistá surovina. Ocel je však železo plus do něj přidaný uhlík. Opět nic více a nic méně. To je celý rozdíl. Jasně, že tím ovšem není vyřešena celá problematika, protože železa i ocelí jsou obrovské spousty druhů, ale základ je takový, jak jsem jej popsala.
Do ocelí se pak přidávají další prvky a podle toho, k čemu má sloužit se také potom ocel pojmenuje. Není to pravidlem, ale bývá to tak. Takže například chirurgická ocel se používá, jak z názvu plyne k výrobě chirurgických nástrojů. Ovšem jsou firmy, které ji také kupují ovšem k výrobě šperků. Poté existuje třeba také konstrukční ocel Boden, která se opět používá dle svého názvu a takových bychom si mohli jmenovat další spoustu. Jen základních tříd je devět, ale jsou ještě další a další. A každá má své přesné označení. Bez toho se nevyrábí a neprodává. Toto značení má šest míst a každá číslice vyjadřuje něco naprosto jiného.
Dohromady pak víte, co kupujete, respektive co budete používat. Například pátá číslice udává skupinu a legující prvky. Šestá vlastnosti, tedy například vrubovou houževnatost nebo odolnost proti korozi, ale také svařitelnost. Nuže, vidíte, že záležitosti metalurgického charakteru nejsou vůbec jednoduché a že je třeba dlouholetého studia k jejich hlubšímu poznání a pochopení. Ale tak je to u mnoha a mnoha oborů. Takže není třeba věšet hlavu, pokud jste něco nevěděli.