Kdy se používá cena demolice za m3
Žádná stavba nevydrží navěky. Je nutné počítat s tím, že jednoho dne se bude muset zbourat, případně spadne sama. Jistě, existují určitý výjimky, avšak těch je velmi málo. Pro většinu budov zkrátka platí, že jejich životnost se počítá v desítkách let, nikoli stovkách.
Když pak nastane její čas, voláme demoliční firmu. Ta nám daný objekt zbourá, a to za předem domluvenou cenu. Ta se může počítat několika způsoby. Buď se může jednat o částku za tunu suti, nebo je to cena demolice za m3 materiálu. Podle čeho se ale rozhoduje, který způsob bude použit?
Tím prvním, co rozhoduje, je typ stavby. Pokud je z jednotného materiálu, a navíc ještě relativně lehkého, jako například dřevo, pak se rozhodně vyplatí použít objemovou míru. Tedy, vyplatí se to demoliční firmě, která díky tomu vydělá víc.
Na druhou stranu, pokud je ona budova z různých materiálů, z nichž některé jsou navíc skutečně těžké, například železo či beton, pak dává mnohem větší smysl chtít dostat zaplaceno podle váhy suti. Přeci jen, čím těžší onen materiál je, k tím většímu opotřebovávání strojů dochází.
Jistě jste si ale všimli, že nikde nenajdeme míru podle času. Zde nechtějí firmy práci od hodiny, a to z dobrého důvodu. Stroje zvládnou udělat různě těžkou práci, a tak zbourání jednoho menšího domku může trvat stejně dlouho, jako zbourání velké haly. Je však jasné, že práce s tím spojená se v obou případech značně liší.
To vše je dobré vědět dříve, než začneme s některou z demoličních firem jednat. Tak totiž budeme vědět, co přesně můžeme očekávat, a na co se připravit. Také můžeme předem rozhodnout, které z variant bychom dali přednost a následně se podle toho s pracovníky firmy dohodnout.
V každém případě i zde platí, že ve vědomostech je síla. V tomto případě nám pomohou v tom, abychom zbytečně neplatili za provedenou práci příliš mnoho.