Rochníme se v bazénu se slanou vodou
Kdo má doma bazén, má možnost upravit jej tak, aby poskytoval podobný pocit, jako když se koupeme v moři.
Máme doma moře
Chcete se doma koupat ve slané vodě, aby její koncentrace odpovídala vodě mořské či oceánské? Pak se připravte na to, že bude zapotřebí rozpustit v bazénu poměrně velké množství soli. Bude také záležet na tom, jakou atmosféru koupele ve vodní lázni si chcete nachystat, respektive odlišné prostředí odpovídá například Baltskému moři a jiné zas Atlantiku na pobřeží Kanárských ostrovů.
Tomuto parametru se říká salinita, čím je soli ve vodě rozpuštěno víc, tím větší salinity je dosaženo. Takže kupříkladu chcete-li doma napodobit ve svém bazénu se slanou vodou bazenygluc.cz pobřeží Baltu v Německu nebo v Polsku, budete potřebovat nasypat přibližně 4 gramy soli na litr vody, což je u bazénu o rozměrech 5 x 3 metry a hloubce vody 1 metr zhruba šedesátikilový pytel soli.
Chcete-li ale mít vodu slanou, jako na Kanárských ostrovech, počítejte s tím, že soli je tu v jednom litru vody rozpuštěno mnohem víc, přibližně 35 gramů. Do téhož bazénu pak budete muset nasypat něco málo přes pět metráků mořské soli.
Kdo se rozhodne pro slanou vodu v bazénu, by však měl počítat s tím, že sůl je poměrně agresivní vůči kovovým povrchům, zejména konstrukční i nerezové oceli, proto se doporučuje mít v bazénu namísto nerezu všechny díly bazénového příslušenství z plastu, případně z odolného a pevného titanu.
Bazénová sůl pro solinátor
Mořská sůl se v bazénech využívá i jako náhrada tablet chlornanu sodného pro chlorování vody. Tento způsob dezinfekce vodní masy je údajně šetrnější na lidskou pokožku i sliznice. Je k tomu ovšem zapotřebí zařízení pro elektrolytický rozklad slané vody, kde se za působení elektrického proudu na jednotlivých elektrodách rozkládá chlorid sodný na ionty sodíku a chlóru.